Korkmaz Garnek Astra Mega Low 45 L

A1951

Nowy produkt

Dane techniczne:

 • materiał: wysokogatunkowa stal nierdzewna 18/10

 • grube 3 warstwowe dno z powłoką termiczną

 • powierzchnia: polerowana na wysoki połysk z satynowymi paskami

 • pokrywa: stalowa

 • kuchnia: gazowa, elektryczna + piekarnik

 • wymiary: 50 x 23 cm

 • średnica spodu garnka: 37 cm

 • pojemność: 45 L

Więcej szczegółów

4 Przedmioty

792,00 zł brutto

Dodaj do Ulubionych

Więcej informacji

Garnek ASTRA MEGA LOW o pojemności 45L firmy KORKMAZ.

Dlaczego powstają plamy na garnkach ze stali nierdzewnej?

Stal, z której wykonana jest większość garnków, to wysokiej jakości stal nierdzewna 18/10. Ten rodzaj stali jest najczęściej wykorzystywany do produkcji garnków i sztućców ze względu na relatywnie dobre własności w porównaniu z innymi materiałami. Liczby 18/10 mówią nam o składnie stali, gdzie 18% oznacza zawartość chromu, a 10% zawartość niklu. Chrom gwarantuje odporność na korozję, a nikiel odpowiada za połysk stali. Takie proporcje stali odpowiadają standardom europejskim. Ogólnie mówiąc stal nierdzewna jest względnie odporna na przebarwienia, rdze oraz korozję. Dodatkowo nie powinny jej szkodzi silne detergenty. Jednak w praktyce sami widzimy, że niektóre naczynia ulegają przebarwieniu i jest to spowodowane długotrwałym kontaktem ze środkiem drażniącym. 

Stal nierdzewna jest względnie odporna na przebarwienia i nie oznacza to, że nie odbarwiają się wcale. Zdarzają się sytuację, gdzie na skutek nadmiernego kontaktu z kwasem cytrynowym, octem, solą lub twardą wodą powstają plamki na dnie garnka. W połączeniu z wysoką temperaturą mogą tworzyć się przebarwienia w kolorach tęczy lub plamki w kolorze szarym czy czarnym. W długim kontakcie z substancjami niewskazanymi, ponieważ te same substancje  stosowane w odpowiednich warunkach służą do czyszczenia plam. Powstałe zabarwienia są nieszkodliwe dla zdrowia i można je zlikwidować zwykłymi środkami czyszczącymi lub lekkim kwasem. Aby uniknąć plam od soli, nie należy solić wody przed zagotowaniem

 

Jak usunąć przebarwienia na garnkach ze stali nierdzewnej? 

Na usunięcie przebarwień jest wiele naturalnych i chemicznych sposobów. W zależności od rodzaju przebarwień należy spróbować różnych metod z wykorzystaniem kwasów lub chemicznych środków czyszczących. Nalot z kamienia lub plamki z soli mineralnych można lekko przetrzeć gąbką nasączoną octem lub kwasem cytrynowym, a następnie spłukać i wytrzeć do sucha. Można też zastosować środki z dodatkiem kwasu cytrynowego. Zacieki w kolorze tęczy powinny zniknąć po użyciu zwykłych środków do mycia naczyń lub przy pomocy gąbeczek do czyszczenia stali nierdzewnej. Po zastosowaniu gąbek nasiąkniętych płynem do stali nierdzewnej należy wypłukać garnek wodą, najlepiej przegotowaną. Żadne z tych plam i przebarwień nie są groźne dla zdrowia, a garnki takie można używać bez przeszkód. Jedyną przeszkodzą jest estetyka oraz zaakceptowanie faktu, że takie sytuacje mogą się przytrafić nawet w przypadku droższego kompletu garnków ze stali nierdzewnej. Proszki i środki o właściwościach trących będą zostawiały rysy na garnkach. Zwykłe druciaki również powodują powstawanie rys i uszkadzają zdolność stali do samo-naprawy. Do czyszczenia stali nierdzewnej również nie nadają się środki do srebra, ponieważ zawierają zbyt duże stężenie chlorków i silnych kwasów. 

Czy plamy i przebarwienia podlegają reklamacji? 

Wielu producentów zastrzega sobie, że plamy, odbarwienia i biały nalot na garnkach nie podlegają reklamacji. Ponieważ nie są to sytuację, które wyłączają produkt z użycia. Można przestać zwracać na to uwagę i gotować. Aby uniknąć powstawania takich plam, producenci zalecają, aby w garnkach ze stali nierdzewnej nie przechowywać żywności kwaśniej, solić wodę po zagotowaniu i nie używać drażniących substancji i czyścików podczas konserwacji. Plamy i przebarwienia nie powodują zmian smakowych potraw, nie są niebezpieczne dla zdrowia, a naczynia nie tracą swych właściwości.

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Korkmaz Garnek Astra Mega Low 45 L

Korkmaz Garnek Astra Mega Low 45 L

Dane techniczne:

 • materiał: wysokogatunkowa stal nierdzewna 18/10

 • grube 3 warstwowe dno z powłoką termiczną

 • powierzchnia: polerowana na wysoki połysk z satynowymi paskami

 • pokrywa: stalowa

 • kuchnia: gazowa, elektryczna + piekarnik

 • wymiary: 50 x 23 cm

 • średnica spodu garnka: 37 cm

 • pojemność: 45 L

Produkty powiązane

30 innych produktów w tej samej kategorii: